Spoštovani,
katera prehranska dopolnila bi priporočali za dve leti starega otroka s težjo obliko atopijskeg dermatitsa (d vitamin, kalcij, probiotilki…?). Prav tako me zanima kako izbrati med različnimi med podjetji ki ponujajo enake izdelke … kako izbrati najkvalitetnejše?
Hvala za odgovor.
1 Odgovor
Spoštovana ga. Sonja, hvala za (zame) zelo na pomembno vprašanje, a nanj vam ne bom mogla podati enoznačnega odgovora. Tako v lekarnah, specializiranih prodajalnah, trgovinah, spletnih trgovinah se srečujemo s poplavo prehranskih dopolnil. Le-ta po svoji obliki (npr. kapsule, tablete, sirupi), navodilih za odmerjanja, zdravstvenimi trditvami (morda tudi s posrednimi namigovanji o zdravilnih učinkih) pogosto spominjajo na zdravila. A pomembno se je zavedati, da to zdravila niso. Zdravila so strogo regulirana, zadovoljujejo strogim kriterijem varnosti, kakovosti, učinkovitosti. Tovrstnega nadzora nad prehranskimi dopolnili ni. Zato imajo zdravila absolutno prednost pred prehranskimi dopolnili. Aktualni primer je vitamin D. Na slovenskem trgu obstajata za otroke 2 zdravili z vitaminom D v obliki kapljic, ki jih lahko na recept predpiše samo zdravnik. Obstaja pa tudi poplava prehranskih dopolnil v obliki kapljic, žvečljivih tablet, pršil … Seveda, to ne pomeni, da so ta prehranska dopolnila nekvalitetna. Pomeni zgolj to, da ne vemo, ali so kvalitetna, varna in učinkovita. Kako pa se odločiti, če izbiramo zgolj med prehranskimi dopolnili? Osebno dajem vedno prednost prehranskim dopolnilom, ki jih proizvaja ali prodaja farmacevtsko podjetje, ki ima izkušnje s proizvodnjo ali prodajo zdravil, saj so jim dobre prakse poznane in vključene v njihove procese dela na vseh nivojih. Naslednji pomemben kriterij, kaj in kako izbrati, je zagotovo svetovanje zdravstvenih delavcev; v lekarni smo to farmacevti in farmacevtski tehniki (slednji so tudi v specializiranih prodajalnah).
Tudi vprašanje glede probiotikov (in prebiotikov) je zelo aktualno. Žal, močni dokazi, ki podpirajo uporabo probiotikov v procesu zdravljenja in preprečevanja AD, so zelo omejeni oz. jih ni. Narejene so bile npr. študije, kjer so že nosečnice preventivno uživale probiotike in nato njihovi novorojeni otroci. Študije so pokazale na nižjo pojavnost AD ali pojav AD z manj epizodami. Vendar znova: dokazi niso močni. Prav tako so dokazi, ki podpirajo uporabo probiotikov v procesu zdravljenja AD, zelo omejeni. Analize o vlogi probiotikov kažejo, da je pozitivni učinek probiotikov odvisen od vrste seva, načina administracije, trajanja uporabe probiotikov, odmerka. Vendar, da dobimo odgovore na vsa ta vprašanja, bo potrebno narediti dodatne študije.