Pozdravljeni,
na tujih spletnih straneh je veliko govora o “bleach baths”. Tega pri nas še nisem zasledila, tudi v bolnici nam o tem nikoli niso povedali – sem odrasla oseba z AD. Preden naredim kakšno napako me zanima kako se to izvaja. Kaj točno morem kupiti v lekarni in kakšen je postopek. Glede na izkušnje gre za zelo učinkovito zadevo.
Hvala za pomoč.
1 Odgovor
Pozdravljeni,
Hvala za zanimivo vprašanje. Priznati moram, da sama izkušenj z »bleach baths« nimam, sem pa preštudirala literaturo in upam, da vam bom lahko pomagala.
Koža pri atopijskem dermatitisu je pogosto kolonizirana z bakterijo Staphylococcus aureus, ki je sicer na koži zdravega človeka brez AD prisotna le v približno 5%. Pri AD omenjena bakterija lahko deluje kot superantigen in še dodatno pripomore k poslabšanju kožnega stanja.
Objavili so nekaj študij, kjer primerjajo navadno kopanje s kopanjem z natrijevim hipokloritom (»bleach«, varikina), vendar so rezultati različni. Ene študije so potrdile izboljšanje ob uporabi antiseptika, druge zopet ne, je pa res, da so bili v različnih študijah vključeni zelo različni profili udeležencev.
Dermatologi priporočamo nežno umivanje kože s sindeti ali izvedbo oljne kopeli, s tem se mehansko odstranjuje odmrle celice in bakterije ter po umivanju nanos negovalnih krem. Umivanje naj bo kratkotrajno in voda ne prevroča.
V primeru poslabšanja kožnega stanja pa se lahko uporablja antiseptike, največkrat se v Sloveniji uporablja antiseptična mila iz lekarne kot so npr. oktenidinijev diklorid ali redkeje prašek kalijev permanganat, ki se ga prav tako kupi v lekarni in raztopi v vodi po navodilih za kopel.
»Bleach baths«, torej uporaba natrijevega hipoklorita v kopeli, je sicer v literaturi omenjeno, vendar se v praksi v Sloveniji redko uporablja. Vzrok je verjetno ta, da je težko natančno pripraviti ustrezno koncentracijo, ki bi bila učinkovita, torej ne preveč razredčena in tudi ne premalo. V primeru premajhne razredčitve lahko pride do iritacije kože, v primeru prevelike razredčitve pa ni učinkovito.
Na tržišču so produkti z različnimi koncentracijami natrijevega hipoklorita, nekako od 1,5 % do 6 %, naša varikina od Šampionke npr. ima koncentracijo 4%, vendar je parfumirana, od istega proizvajalca sem zasledila še drug proizvod brez parfuma s 6% koncentracijo, zagotovo obstajajo tudi druge znamke na tržišču. Opozoriti moram tudi, da natrijev hipoklorid sčasoma izgubi na moči in je koncentracija v resnici nižja blizu skrajnega roka uporabe! Kot vir navajam pregleden članek, kjer bolj v spodnjem delu članka pod naslovom »Issues to Consider when Using Bleach Baths for Atopic Eczema« po mojem mnenju tudi za laika zelo nazorno prikaže potencialne pasti uporabe natrijevega hipoklorida: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ajd.12015
Največ študij je natrijev hipoklorid redčilo na tak način: ¼ merice (v ZDA je polna merica 250 ml) 6 % natrijevega hipoklorida za polovico kopalne kadi in ½ merice (torej ca 125 ml) za celo kopalno kad, kar so definirali kot 40 gallons (151 litrov) kopalne vode. Glede na to, da se mere kopalnih kadi razlikujejo, bi bilo smiselno pri vaši kopalni kadi preveriti volumen, koliko litrov ustreza polovici polne kopalne kadi in koliko litrov ustreza celi polni kadi.
Podobna imajo priporočila AAD (American Academy of Dermatology), tule si jih lahko preberete: https://www.aad.org/public/diseases/eczema/childhood/treating/bleach-bath
Kopel z razredčenim natrijevim hipokloritom izvajajte 5 do 10 min, nato je potrebno kožo sprati s čisto vodo brez redčene varikine, osušiti in namazati z negovalnimi mazili.
Še opozorilo, kar je seveda logično, koža ne sme priti v kontakt z nerazredčeno varikino. Tudi ko se kopate, naj voda z razredčeno varikino ne pride v stik z očmi.
Zgoraj napisano je torej povzetek mojih poizvedovanj. Gre torej za v osnovi učinkovito metodo, vendar je povezana kar z nekaj potencialnimi napakami, zato bi vam svetovala preprostejšo metodo z uporabo drugih antiseptikov.
Lep pozdrav!