Pozdravljeni. Zanima me kako moja prehrana ob delnem dojenju~dojiva se še zvečer in ponoči, vpliva na stanje alergij? Se pravi kar sama zaužijem od njenih alergenov v kakšni meri lahko vpliva na njeno kožo, ker ima AD in alergije? Stara je 15 mesecev. Najlepša hvala.
2 Odgovori
P.S. Zgoraj opisani eliminacijski poizkus je omejen na kravje mleko in jajca (izjemoma pa še na sojo, arašide in drevesne oreške) samo pri mami, ki doji otroka z atopijskim dermatitisom in pozitivnimi alergološkimi testi. Pri samem otroku lahko seveda ta poizkus zajema tudi druga živila, za katera ima pozitivne teste.
Spoštovani,
načeloma se lahko z materinim mlekom prenašajo manjše količine alergenov, ki jih mama zaužije. To velja predvsem za beljakovine kravjega mleka in jajc, v še manjši meri in izjemoma pa to velja za sojo in drevesne oreške ter arašide. Količina alergenov, ki se prenaša z maminim mlekom pa je od mame do mame zelo različna in se v zadnjem času dolgotrajne in striktne diete pri doječih mamah odsvetujejo oz. se izvajajo le na podlagi eliminacijskega in provokacijskega poizkusa, kar je razloženo spodaj. Če ima otrok težave samo s kožo lahko uživate vso hrano za katero so pri hčerki alergološki testi negativni. Uživanje alergene hrane (drevesni oreški, arašidi) morda lahko celo prepreči razvoj in nastanek alergije na to živilo. A to velja samo dokler so alergološki testi negativni. Če pa so alergološki testi pri hčerki že pozitivni pa svetujemo eliminacijski poizkus, ki pa je večinoma omejen samo na izogibanje kravjemu mleku in jajcem (izjemoma še soji, arašidom in drevesnim oreškom – če so testi močno pozitivni) Ta poizkus izvedemo tako, da se otrok in doječa mama 1-2 meseca strogo izogibata teh živil. Če ne pride do izboljšanja dieta ni potrebna in lahko vsa ta živila uvedemo nazaj v prehrano hkrati – pri otroku in mami. To ne velja samo v primeru, če je katero od teh živil pri otroku kdaj povzročilo težko alergijsko reakcijo (koprivnica, otekanje, težave z dihanjem, motnja zavesti) – v takem primeru je potrebna provokacija pod hospitalnim nadzorom in glede na mnenje alergologa. Če pa po eliminaciji pride do jasnega izboljšanja atopijskega dermatitisa, pa opravimo provokacijski poizkus tako, da doječa mama najprej pri sebi posamično in v zaporedju enega tedna uvede testirana živilo v polnem obsegu (npr. vsak dan nekaj dcl kravjega mleka). V večini primerov se bo izkazalo, da uživanje teh živil pri doječi mami otroku z atopijskim dermatitisom ne povzroča poslabšanja, ker so količine alergena, ki se prenaša z maminim mlekom premajhne. Glede uvajanja teh živil pri otroku (v primeru izboljšanja po eliminaciji) pa se je bolje prej posvetovati z alergologom in postopati po njegovih navodilih.
Upam, da sem z odgovorom lahko razjasnil nekaj vaših dilem in vas lepo pozdravljam
Vojko Berce