Spoštovana dr. Peteln!
14-mesečni sin ima AD, alergija na beljak pri 5 mesecih, ponovne alergološke teste še čakamo. Držimo se diet (izogibanje alergenom), kožo redno negujemo, a bistvenega izboljšanja ni, prej vmesna poslabšanja in razširitev na več območij, vzrokov še nismo uspeli ugotoviti.
Ker se mi je iztekel porodniški dopust, sem se želela cepiti proti covid-19. Na cepilnem mestu sem omenila sinovo alergijo na beljak (sin se še doji). Svetovali so mi, da najprej povprašam pediatra. Vljudno vas naprošam za informacije o morebitni vsebnosti beljaka ter morebitnih vplivih cepiva. Skrbi me namreč, da bi se stanje kože sina po mojem cepljenju še dodatno poslabšalo.
Najlepša hvala in lep pozdrav
Eviva
1 Odgovor
Pozdravljeni,
Obe mRNA cepivi ne vsebujeta jajc, zato ni bojazni, da bi vaš sin preko vas prejel omenjeni alergen.
Verodostojen vir, kjer mojo trditev lahko preverite: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/Pfizer-BioNTech.html
Cepivo, ki ga boste prejeli vi, na potek AD pri vašem otroka ne bo vplivalo, saj AD v glavnem poslabšajo alergeni oziroma infekti, ne pa protitelesa, ki so naravno prisotna v vašem mleku. Vpliv je lahko kvečjemu pozitiven s prehodom protiteles na otroka. Tudi WHO in druge zdravstvene organizacije celo priporočajo nosečim in doječim ženskam cepljenje proti COVID-19.
Drugače je, če direktno cepite otroka. Takrat se zaradi imunskega odgovora prehodno lahko poslabša AD in zato, v kolikor se da, se cepljenje izvede, ko je koža razmeroma stabilna.
Upam, da sem vam pomagala pri vaši odločitvi.
Lep pozdrav,
Irena Peteln